Podnikáte ve Švýcarsku, máte volnou pracovní pozici a našli jste si vhodného kandidáta na krátkodobé angažmá, ale tento člověk nemá švýcarské pracovní povolení?
Meldeverfahren – “ proces hlášení“ – ohlašovací povinnost – umožňuje obyvatelům určitých – pevně daných – zemí Evropy maximálně 90 dní v kalendářním roce pracovat ve Švýcarsku bez nutnosti pracovního povolení. Ohlašovací povinnost je platná pouze na konkrétní pracovní místo, pouze u zaměstnavatele, který o tento “ druh povolení “ pro své zaměstnance požádá.
Povinnost zaměstnavatele
Ohlašovací povinnost, přihlášení zaměstnanců, je v plné režii zaměstnavatele. Proces prohýbá elektronicky. Zaměstnavatel přes online platformu odešle údaje o budoucím zaměstnanci kantonálnímu migračnímu úřadu. Tyto údaje budou překontrolovány a pokud se schválí, budou odeslány zpět do emailové schránky zaměstnavatele ve formátu PDF jako tkz. Meldebestätigung – potvrzení. Toto potvrzení slouží budoucímu zaměstnanci jako doklad k identifikaci nebo pro překročení hranic.
Zaměstnavatel je povinnen i za tyto zaměstnance platit sociální odvody a daně, stejně jako vyplnit žádost 8 dní před začátkem pracovního nasazení. V žádosti je, mimo jiné, také nutné vyplnit adresu, kde bude zaměstnanec po toto období bydlet. Na rozdíl od klasických – dlouhodobých pracovních povolení se akceptují sdílené byty, ubytovny, až tak příliš se neklade důraz předepsané velikosti obytných prostor.

1 – 90 dní – Meldeverfahren je krátkodobé povolení
Meldeverfahren – ohlašovací povinnost platí i pro 1 den práce, také pro umělce a sportovce, kteří i při krátkodobém ( denním, týdenním ..) turné dostanou za svoji činnost zaplaceno. V těchto případech je ohlašovací povinnost v režii pořadatele.
Koronakrize a novinky
V době Koronakrize bylo vydávání Meldebestätigung pozastaveno.
Od 15. června mohou zaměstnavatelé znovu žádat kantonální migrační úřady o přihlášení zaměstnanců ze zemí EU/EFTA.
Dne 17.9.2020 byl přihlašovací online systém aktualizován. Zaměstnavatel je povinnen uvést přesně obor své činnosti a pracovní náplň uchazeče o práci.
Obyvatelům Velké Británie, i přestože 30.ledna proběhl Brexit, byla udělena výjimka do konce roku 2020.
Mějte na paměti, že v současné době je Ministerstvem zdravotnictví BAG vydán seznam rizikových zemí. Cestující z těchto zemí musí nejprve do 10i denní karantény.
Seznam zemí EU/EFTA
90 dní v kalendářním roce mohou ve Švýcarsku pracovat držitelé cestovních pasů z těchto zemí:
- Belgie
- Bulharsko
- Česko
- Dánsko
- Estonsko
- Finsko
- Francie
- Irsko
- Island
- Itálie
- Kypr
- Litva
- Lichtenštejnsko
- Lotyšsko
- Lucembursko
- Maďarsko
- Malta
- Německo
- Nizozemí
- Norsko
- Polsko
- Portugalsko
- Rakousko
- Rumunsko
- Řecko
- Slovinsko
- Slovensko
- Španělsko
- Švédsko
- Velká Británie ( do 31.12.2020 )
Není Evropa jako Evropa
Příslušnost k zemi určuje cestovní pas uchazeče o práci. Stejně směrodatný je seznam zemí.
V praxi to znamená, že nelze vyřídit Meldeverfahren pro super servírku z Prahy, jelikož ikdyž žije a pracuje v Praze, má ukrajinský pas.
Nebo také nelze na tento druh povolení krátkodobě zaměstnat dělníka z Bosny, ikdyž Bosna v Evropě leží.
Jediná země, která není na seznamu, ale žádosti o povolení se posuzují individuálně a má své předpisy, je Chorvatsko.
Pokud máte dotazy nebo potřebujete pomoc v oblasti podnikání ve Švýcarsku, jsme vám k dispozici.
Sledujte nás také na Instagramu: