Podnikání při zaměstnání ve Švýcarsku. Čemu musíte věnovat pozornost

Spousta lidí ve Švýcarsku je kromě stálého zaměstnání i samostatně výdělečně činných. Na co byste si měli dát pozor, abyste se vyhnuli konfliktům se zaměstnavatelem?

Mnoho zaměstnanců sní o samostatné výdělečné činnosti. Jelikož však ztráta pravidelného příjmu představuje vysoké riziko, je vhodné tento způsob obživy zprvu provozovat jako vedlejší činnost.
Podnikání při zaměstnání, pro samostatně výdělečně činné osoby neboli práce na částečný úvazek je ve Švýcarsku nejen povolené, těší se navíc stále větší popularitě.

Zákaz konkurence a pracovní výkon

Obecně se musíte ujistit, že vaše samostatná práce na částečný úvazek nekonkuruje vašemu zaměstnavateli nebo negativně neovlivňuje váš pracovní výkon v zaměstnání. Toto je upraveno zákonem následovně:

  • Závazek věrnosti: Závazek věrnosti je upraven ve článku 321a OR. Uvádí se v něm, že nesmíte konkurovat svému zaměstnavateli a negativně ovlivňovat jeho zájmy. Ujistěte se například, že nepracujete ve stejném pracovním oboru při výkonu vlastní činnosti na částečný úvazek anebo dokonce nepřebíráte zákazníky svému zaměstnavateli.
  • Odpočinek: Zákon stanoví denní dobu odpočinku a to v délce nejméně jedenácti po sobě jdoucích hodin (viz článek 15a ArG). Tím pádem byste se měli vyhnout tomu, abyste se po práci ještě hodiny věnovali vlastní výdělečné činnosti.
  • Pracovní doba: Maximální týdenní pracovní doba je upravena v článku 9 ArG. Pro pracovníky v průmyslových podnicích, zaměstnance v kanceláři a některé další zaměstnance platí 45 hodin týdně. U všech ostatních zaměstnanců je to 50 hodin.

Než se pro vlastní podnikání na částečný úvazek rozhodnete, měli byste si důkladně pročíst svou pracovní smlouvu a prodiskutovat věc se svým nadřízeným, abyste se vyhnuli budoucím konfliktům. Písemné potvrzení od zaměstnavatele také nemůže ublížit.

Podnikáním na živnost (Einzelunternehmen): ideální pro osoby samostatně výdělečně činné.

My jsme UB flexi group a rádi pomůžeme

UB flexi group vás podporuje ve vašem kroku k nezávislosti. Již mnoho lidí s námi spokojeně založilo vlastní společnost. Samostatně výdělečně činným osobám na začátku doporučujeme podnikání na živnost, protože je možné jej zřídit rychle a zahrnuje jen několik byrokratických překážek. Pokud nechcete ručit svým soukromým vlastnictvím, doporučuje se společnost s ručením omezeným (GmbH) anebo akciová společnost (Aktiengesellschaft).

Využijte naší nabídky online konzultací na téma podnikání. Rezervujte si schůzku a my se s vámi rádi spojíme.

Načítám...

Mohlo by vás zajímat

Prosíme, vyberte možnost, kdy budete chtít být námi kontaktováni. Email od Míši z Vybavíme ve Švýcarsku:

Z odběru novinek je možné se kdykoli odhlásit v patičce emailu.