bag a dane Svycarsko opouštení

Při odchodu ze Švýcarska neřešte BVG, ale daň z příjmů

Quellensteuer, Impôt a la Source, Importu alla fonte, Taglia a la funtauna, Tax at sources

Až 30% poptávek na naše služby se týkají odchodu ze Švýcarska. Zajímavé je, že v každém formuláři se objeví zpráva, takřka prosba ,“ hlavně vyplatit BVG”. 

Nikdo neřeší daň z příjmu tedy Quellensteuer ( DE ), Impôt a la Source ( FR ), Importu alla fonte ( IT ), Taglia a la funtauna ( RM ), Tax at sources ( EN )
Každý chce Švýcarsko opustit s nějakým tím frankem navíc. Mýty a pověry praví, že to zaručí právě vyplacení BVG. 

Přitom přeplatek na daních může být kolikrát daleko vyšší než nějaká směšná částka BVG, na kterou máte bezproblémově nárok ( ne celé BVG, to je složitý proces a běh na dlouhou trať ).
Nemilým překvapením pro spoustu našich klientů je zjištění, že aniž by o tom věděli, nikdy si nezažádali o přeplatky z daně z příjmu nebo naopak na daních dluží. V obou případech to bývají až tisícové částky.

Kdo by chtěl opustit Švýcarsko s vědomím, že tu zanechal pár stovek nebo tisíc franků, na které měl nárok nebo odjel s dluhy, o kterých nevěděl a prožívat tak bezesné noci, jestli někdo někdy nezaklepe na dveře?


“ Je to až neuvěřitelné, ale 80% plátců má špatně nastavený tarif, pouze 40% plátců si žádá a vrácení daní “

Špatně nastavený tarif způsobuje dluhy nebo přeplatky

Příklad z praxe:
Vyděláváte 4500 franků hrubého, zaměstnavatel vám měsíčně strhává z platu 10% daň z příjmu. Což je 450 franků měsíčně. Vy ale máte mít tarif 7,7% měsíčně, což je 346,50 CHF. Rozdíl 103,50 franků měsíčně. V tomhle případě máte štěstí, jedná se o přeplatek. Nemilé je, když je situace opačná. Když vám zaměstnavatel strhává částku 7,7 % a vy máte platit 10%. V tomhle případě těch 103,50 CHF měsíčně dlužíte. 
Za jeden rok se dostáváme na 1 242 franků dluhu nebo přeplatku.

Důvodů, proč vám zaměstnavatel strhává špatnou částku může být spousta. Do hlav, administrativní a personální politiky chodu firmy nikomu nevidíme.

Co má opouštění Švýcarska co společného z daní z příjmu?

Ve Švýcarsku se peníze neztrácejí. Na přeplatky nebo nedoplatky daní se vždycky přijde a peníze budou vráceny / vymáhány. Chystáte se Švýcarsko opustit a jste si jistí, že tu nenecháváte přeplatky ?

Přeplacené peníze jsou vráceny buď:

 • plátci odvodů, tedy zaměstnavateli a už záleží na něm, jestli vám je pošle po odchodu z práce nebo po úplném opuštění Švýcarska
 • přímo vám, když je vaším jménem o ně zažádáno

Vymáhání nedoplatku:

Je to zvláštní, pokud dlužíte na dani z příjmu, ať už je to z důvodu špatného tarifu nebo neplacení ze strany zaměstnavatele, daňový úřad ji chce po vás.

Osobně se přiznám, že jsem zatím řešila korektury a doplatky/nedoplatky jen u těch, co ve Švýcarsku zůstávají. Těm jsou v dalším pracovním období odečítány, dokud nedojde k vyrovnání nebo vyplaceny na účet. Je to tkz. Korrektura.
Jak se problém dluhu řeší u někoho, kdo už Švýcarsko opustil, je otázka i na mne. Od roku 2017 není bankovní tajemství, Švýcarsko podléhá automatické výměně  finančních informací s EU, tak kdo ví.

V mnoha případech u plátců QuS podáváme daňové přiznání z důvodu přepočtu daně a optimalizace podle povolených odečitatelných položek.

Zpětné vrácení daní až 5 let zpátky
Rückerstattung der Quellensteuer ( DE ),  Remboursement de l’impôt à la source ( FR ), Rimborso dell’imposta alla fonte ( IT ), Withholding tax refund ( EN )

Každý kanton má jiné položky, které se mohou z daní odečíst. Může to být škola, procentuální nebo paušální náklady na dopravu do práce, výlohy na zdravotnické úkony, alimenty a vyživovací povinnosti, příspěvek do penzijního připojištění, sponzorský finanční dar …
Každý kantonální daňový úřad zváží, zda bude na základě dodaných dokumentů něco z daní vráceno nebo žádost kompletně odmítnuta. Celý proces trvá od podání žádosti více než rok.
Žádat lze až 5 let zpět.


“Tohle se vyplatí od 120 000 nahoru, v QuSt je vše uz zohledněné, a je možné, že někdo s 50 000 je na tom lip, když si o Rückerstattung vůbec nepožádá “

Moje rada na závěr:

 • při plánování odchodu ze Švýcarska ještě daně, ne BVG
 • nechte si každoročně daň přehodnotit, přepočítat zkontrolovat
 • korektura tarifu, žádost o vrácení nebo přepočet daní jsou tři rozdílné věci
 • nechte si od profesionálů svůj tarif pravidelně kontrolovat 
 • Lohnausweiss je důležitější než Lohnabrechnung, Lohnabrechnung se dávat nemusí, není obligatorisch, zato Lohnausweiss ano

4 názory na “Při odchodu ze Švýcarska neřešte BVG, ale daň z příjmů”

 1. Josef Dostal

  Chtěl bych pořešit zpětné vrácení daní. Vím že mi strhavaji měsíčně někdy i 600 chf. Napíši mi Quellensteuer A0 a když je upozorním že mám Tarif A2 tak jich to nezajímá.

 2. Jana Mansouri Didekova

  Dobrý deň.. Kde si treba zažiadať o vrátenie daní z príjmu?

 3. Krasny dobry den Pane Dostale,
  s timhle Vam urcite pomuzeme, jelikoz se jedna o osobni udaje, pozadam Vas nas kontaktovat na Emailu, abychom mohli provest dalsi kroky.

  Dekujeme

 4. Krasny dobry den Pani Didekova,
  Zalezi na duvodu vraceni dani, mela jste spatny Tariff, vysoke vydaje na cestovani, nebo jse se starala o treti osobu ?
  Duvodu muze byt mnoho.
  pozadam Vas o e mail na info@vybavimevesvycarsku.cz

  S pozdravem Misa

Diskuze