Využijte výhody Švýcarského penzijního systému s 3a spořením

(aneb jak nenechat ležet peníze ladem a vydělat na penzijním spoření)

Státní důchod rok od roku klesá a tento trend bude pokračovat, a to především vzhledem k demografickým změnám. Odchod do důchodu tak pro většinu z nás může znamenat značný pokles životní úrovně. Důchodci bez vlastních úspor jsou proto často nuceni pracovat i v důchodovém věku. Aby k tomu nedocházelo, snaží se většina států světa motivovat své občany k privátnímu penzijnímu spoření. 

Chcete i v důchodu žít naplno a být finančně zajištění? Spoření s Pilířem 3a Vám toto přání může splnit.

V Čechách existuje systém penzijního připojištění s podporou státu, který je dobrovolným rozšířením k povinné důchodové dani. 

Švýcarský důchodový systém se skládá ze 3 pilířů:  

1. Pilíř AHV  – státní důchod zaštítěný vládou, zajištuje existenční minimum

2. Pilíř BVG  – firemní důchod, část platí zaměstnavatel a část zaměstnanec  

3. Pilíř se dělí na pilíře 3a a 3b; jedná se zde o plně privátní důchod, který zajišťuje udržení životního standartu

Spoření v rámci pilíře 3a lze uzavřít u kterékoliv banky či pojišťovny. Jedná se o dlouhodobé spoření, které je navázáno na důchodový věk; 65 let u mužů a 64 let u žen. 

Při dnešní úrovni inflace, která se pohybuje v rozmezí  3-6%, peníze na běžném či spořicím účtu pouze ztrácejí svou hodnotu. Je lepší je proto vzít a investovat do penzijního spoření.

Výhody Pilíře 3a:

  • Systematické a pravidelné měsíční spoření 
  • Možnost použití naspořené částky při koupi vlastni nemovitosti nebo při založeni firmy. (V mnoha případech ani není nutné částku vybrat, ale pouze ji uvést jako garanci bance). 
  • Možnost vybrání celé částky při odchodu ze Švýcarska 
  • Finance jsou na vašem privátním kontě a patří 100% vám. To vše na jednom z nejjistějších finančních trhů světa. 
  • Vy sami si určíte, jakou částkou chcete přispět až do max. 6883 CHF pro rok 2021. Celou roční částku lze odečíst z daní. Typická roční daňová úspora při vložení maximální částky pro daný rok se pohybuje kolem 2000CHF.
  • Pojišťovny mají zpravidla nižší poplatky než banky a nabízí i možnost dalšího odpočtu  z daní u tzv. Risiko Premie (Životní pojištění, Pojištění pracovní neschopnosti či invalidní pojištěni.)

Doplňkové penzijní spoření 3a tedy oproti jiným spořením zaručí zhodnocení ve formě daňové úlevy. Jeho zřízení tak může být volbou i pro ty, kteří mají volné finanční prostředky, ale třeba si ještě na stáři nespoří. 

Kontaktujte nás a objevte všechny tyto výhody!

Náš tým vybavimevesvycarsku nabízí individuální komplexní poradenství.

Jméno a příjmení
Vaše emailová adresa
Své telefonní číslo, prosím, napište i s mezinárodní předvolbou
Napište, co vás trápí a s čím potřebujete pomoci
Podle zákona o GDPR jsou vaše osobní údaje pouze pro naši interní potřebu pro komunikaci s vámi a kdykoli můžete požádat o vymazání z naší databáze. Nikdy nebudou předány třetí osobě.